החשבון שלי

לדרכון חשיבות רבה בתוכנית. דרכון עוזר לשים לב למסע האישי של כל ילדה וילד בתוך המערכת, ולעובדה שלכל אחד יש נקודת מוצא שונה לדרך – ויעד שונה להגיע אליו.

בדרכון שבע כפולות – כפוּלה עבור כל יעד. חשוב להקפיד על לפחות שלושה סוגי יעדים, שיתפרסו על פני שלושת מעגלי התוכנית וההתפתחות האישית של הילדים: אורייני, תקשורתי ורגשי. תהליך קביעת היעדים הוא הדרגתי לאורך כל השנה, וישנם פרקים ייעודיים לזה בפרקי ״מפרש הבוקר״. מלבד זאת, מומלץ לשלב את הדרכון ככלי מרכזי להתמקדות במסע האישי ובבחירות של הילדים עצמם, בימי הורים, בפגישות עם המורים המקצועיים, ועוד. הדרכון ממקד בעיקר ועוזר למערכת כולה להתמקד ביעדים האישיים של הילדים.

חשוב מאוד שהיעדים יגיעו מתוך העולם של הילדים. עם זאת, בשונה מהיומן שהוא אישי לחלוטין, על הדרכון מומלץ לעבוד יחד עם מורה, הורה או חונך, ולחשוב יחד על יעדים לשנה הקרובה.

איך כדאי לבחור יעדים?
כדאי לשים לב שיש מגוון של יעדים – בתחום האורייני, הרגשי והתקשורתי (חברתי). בנוסף, חשוב מאוד לשים לב לכך שהיעדים יתמקדו גם בחוזקות של היעדים, ולא רק בדברים שיש לחזק ולשפר. לדוגמה, ילדה שחווה קושי במיומנויות חברתיות, וטובה מאוד בגיאומטריה – לצד יעד שמתמקד ברכישת חברה טובה, חשוב להוסיף גם יעד של הצטיינות בגיאומטריה (לדוגמה, ביטוי היכולת הגבוהה בתחום – כמו העברת הרצאת העשרה בגיאומטריה מול הכיתה).

את היעד כותבים בעיגול הראשון מימין, ושאר העיגולים מיועדים למילוי יעדי הביניים. לדוגמה אם הילד יקבע לעצמו יעד – שיהיה לו חבר השנה, יעדי הביניים יכולים להיות (1) לשתף חבר במשהו שהוא רק שלי; (2) פנייה לחבר בהפסקה; (3) עבודה משותפת עם חבר על פרויקט בכיתה; (4) הזמנת חבר הביתה; (5) לפתח תחביב משותף או אוסף מיוחד עם חבר.

לדרכונים מצורפת ערכת חותמות צדפים מיוחדת שפותחה במיוחד עבור הדרכונים של ״מפרש ועוגן״. כאשר הילד מגיע ליעד, חשוב לסמן את ההצלחה באמצעות חותמת צדף. חשוב שהילד עצמו ״יחתום״ את הצלחתו, והמורה רק יעביר לו (בחגיגיות!) את ערכת החותמות הכיתתית, ממנה יוכל לבחור את הצדף. חווית ההצלחה וההערכה צריכה להישאר בשליטת הילד.

למה צדפים?
צדפים נאספים מבין החולות, בהליכה איטית על החוף, כשלא מנסים למהר ולהגיע ליעד מסוים. ב״איסוף״ הצדפים בעבודה עם הדרכון אנו שואפים להעביר את המסר שהתהליך והאוצרות שצוברים במהלכו הוא העיקר, ולא היעד; וכן, להוביל להנאה מעצם המסע. מאותה הסיבה המסלול בדרכון הוא מעגלי ולא לינארי.