החשבון שלי

ברוכים הבאים לסדנת השינה של תוכנית מִפרשׂ וָעוגן.  

אנחנו כל כך שמחים שהצטרפתם אלינו. 
 
יצרנו את התוכנית הזאת כיוון שאנו מאמינים ששינה טובה היא בסיס חיוני לחיים ומשפיעה על הכל – על מערכות היחסים, על הצלחה בלימודים ובעבודה, על הכושר והבריאות, על האושר ואפילו על העושר. לכן רצינו להשקיע ולעסוק בנושא הזה יחד, כקהילה. הורים, ילדים וגם מורים – כולנו יכולים ליהנות מחיים טובים, רגועים ונעימים יותר, במסע משותף לצמיחה והתפתחות. 
 
השבוע פרקי מִפרשׂ הבוקר, אותם הילדים שומעים מדי בוקר בבית הספר, עוסקים בנושא השינה ומעניקים תובנות וכלים למקצב יום בריא ונכון יותר. מומלץ מאוד לשמוע את הפרקים גם בבית, יחד עם הילדים או לחוד, כרקע לפעילות וכדי להכיר את החוויה של הילדים יותר מקרוב. עם זאת, אין כל חובה לשמוע את פרקי מפרש הבוקר לקראת הסדנה, ואפשר בהחלט להתחיל הערב מהפרק הראשון: ״שאוהסאנה: לשטוף את הדאגות אל הים״.

איך מפעילים?

מוזמנים להשמיע פרק אחד בכל ערב לפני השינה (אחרי התארגנות נינוחה – שמומלץ כי תכלול סיפור לפני השינה), באווירה רגועה, בחדר הילדים. חשוב שהחדר יהיה חשוך. לעוד תובנות וכלים בהקשר להתארגנות לשינה ומקצב נכון של היום – מוזמנים להאזין לפרקי מִפרשׂ בוקר המושמעים בנושא בבית הספר.

מומלץ מאוד להישאר על יד הילדים, ולהשתתף בעצמכם בתרגיל, לכמה דקות משותפות של רוגע ושחרור. 

שאוהסאנה: לשטוף את הדאגות אל הים

על המפרש: במִפרשׂ הלילה הראשון נתרגל תנוחת יוגה פשוטה מאוד, שהיא גם נקודת מוצא לשילוב דימיון מודרך, נשימה והרפיה.

הטקסט המלא של הפרק:

ברוכים הבאים לתוכנית הלילה של מפרש ועוגן.

אנחנו כל כך שמחים שהצטרפתם אלינו. 

יצרנו את התוכנית הזאת כיוון שאנו מאמינים ששינה טובה היא בסיס חיוני לחיים ומשפיעה על הכל – על מערכות היחסים, על הצלחה בלימודים ובעבודה, על הכושר והבריאות, על האושר ואפילו על העושר. 

לכן רצינו להשקיע ולעסוק בנושא הזה יחד, כקהילה. הורים, ילדים וגם מורים – כולנו יכולים ליהנות מחיים טובים, רגועים ונעימים יותר, במסע המשותף הזה, יחד. 

 

לעוד רקע, הסברים, תובנות וטיפים – תוכלו לשמוע את פרקי מפרש הבוקר. כאן, במפרשי הלילה, נתרגל בכל ערב כלי אחד שיעזור לנו בצלילה לשינה עמוקה וטובה. 

 

במפרש הלילה אני מזמין אתכם לערוך תרגיל יוגה פשוט ונעים, שמשלב הרפיה וקצת דימיון. מוכנים? 

 

אז שכבו על הגב בנוחות ותפרסו קצת את הרגליים לצדדים, בצורה שנוחה לכם – וגם את הידיים, לצדדים, או אפילו מעל הראש. נסו לשים לב אם נוח לכם, ואם לא – תשנו קצת את המיקום, תזיזו קצת את הראש, עד שתרגישו בנוח. מה שנוח לכם. 

 

בהינדית, שפת המקור של היוגה, התנוחה הזאת נקראת שאוהסאנה. אתם יכולים להרגיש בתנוחה הזאת כמו כוכב ים – רגועים, שקועים אל המזרן, וכאילו יש מעלינו גלי ים שעוברים הלוך ושוב, שוטפים את כל הדאגות, הרחק אל הים. 

 

אפשר לכסות את העיניים בעדינות בצעיף מבד אוורירי ונעים או כרית קטנה – מאוד נעים לכסות את העיניים ולהרגיש אותן מרפות, יחד עם כל הגוף, כמו כוכב ים אל החול. גם את הגוף אפשר וכדאי לכסות בשמיכה, מה שנעים וטוב עכשיו. 

 

כדאי להתמקד במשך כמה רגעים בכל חלק של הגוף, ולדמיין איך גלי הים שוטפים ומרגיעים. גלי הים שוטפים את הרגליים… ואת כפות הרגליים… את הידיים, את קצות האצבעות… את הבטן… את אזור הצוואר והעורף… את הראש… את המצח… וממש תרגישו איך כל השרירים במצח נהיים פתאום רפויים… תרגישו איך גלי הים שוטפים את שורשי השיער… את הגבות, והעיניים… גלי הים שוטפים הכל. 

 

ואנחנו יכולים לנשום נשימות עמוקות כמו גלי הים, ולהרגיש חלק ממרחב שלם ועמוק יותר. אפשר ממש לשמוע את הגלים, להרגיש את אוושת הרוח, ולהרגיש לכמה רגעים כמו כוכב ים, כמו חלק מהאוקיאנוס. 

 

שאיפה… נשיפה… שאיפה… נשיפה… תמשיכו לנשום עם הגלים, כמו חלק מהים הגדול, להתרומם ולשקוע…

 

אפשר להמשיך לנשום עכשיו עם המוזיקה והגלים, להתרומם ולשקוע, ואולי בהמשך תרצו לשנות את התנוחה למשהו שיהיה לכם טוב ונכון יותר, עד שתיסחפו עם הגלים העמוקים של הנשימה שלכם לחלומות נעימים ומתוקים… 

לילה טוב… 

[מוזיקה]

המשך קריאה
דמיון מודרך על שפת הים

על המפרש: לדימיון כוח עצום, ולדימיון על סף שינה – עוצמה רבה אף יותר. מפרש הלילה מגייס את כוחו כדי להעצים את הילדים ולהעניק להם אמון באור של עצמם ושל העולם.

הטקסט המלא של הפרק:

לילה טוב לכל קהילת ״מפרש ועוגן״, אני כאן אתכם יובל מלחי, והערב נערוך יחד דימיון מודרך. 

דימיון הוא אחד הכלים העוצמתיים ביותר שקיימים ברשותנו. דמיון יכול לשנות את המציאות, ובעיקר לשנות אותנו. הערב אדריך אתכם במסע הדימיון – כלומר אנסה לעזור לכם לשקוע בדימיון וליצור לכם עולם רגוע ויפה, במרחב שהכי נעים לכם, ממש עכשיו. 

בדימיון מודרך אני מנחה אתכם ומציע לכם את המסע. אתם יכולים ללכת בעקבות הכיוון שאציע, ותמיד אתם יכולים לדמיין אחרת, מה שנכון לכם. והכי חשוב: קחו את הכלי הזה לזמנים אחרים, ותפעילו את הדימיון באופן שיעשה לכם טוב. 

אז מוכנים? מוזמנים לשכב במיטה באופן שהכי נוח לכם. קחו כמה רגעים כדי למצוא לכם את התנוחה הכי נעימה לכם עכשיו. אפשר להתכסות, אפשר לכסות את העיניים בבד, מה שנוח לכם עכשיו. 

אחרי שהתמקמתם בנוחות, אני מזמין אתכם לדמיין שאתם במקום שאתם אוהבים. אני מציע לדמיין את עצמכם על שפת הים, עם דקלים מתנועעים ברוח, ועם מיליוני כוכבים מנצנצים מעל.צרו לעצמכם את התמונה בדיוק כפי שאתם מרגישים בנוח ובטוב… דמיינו איך הגוף שלכם שוקע בנוחות אל החול, או אל תוך ערסל נעים שמתנועע מול החוף. 

עכשיו קחו מברשת רכה ונעימה, ותאספו אליה בדימיון שלכם קצת מאור הכוכבים. איך אוספים? תדמיינו את עצמכם מושכים קצת מהאור המנצנץ של הכוכבים, כמו אבקת פיות מנצנצת, ותאספו אותה אל המברשת. 

ועכשיו, קחו את המברשת בדימיון, בעדינות רבה, והברישו את הגוף שלכם. תתחילו מהברשה עדינה מאוד של השיער – תברישו לאט את השיער שלכם במברשת עם האור הבהיר היפהפה, משורשי השערות… עד לקצה השערה. תברישו עד שתרגישו שאתם מתמלאים באור. 

ואחר כך תעברו בעדינות אל הפנים… אל הגבות, והעיניים, השפתיים, והסנטר… תברישו בעדינות עד שתרגישו שאתם מתמלאים באור. 

תמשיכו אל הצוואר, ותברישו בעדינות גם את העורף ואת הכתפיים… ומשם אל הידיים, עד שתרגישו שהידיים מאירות כמו הכוכבים. 

עכשיו תברישו בעדינות מאזור הלב אל הבטן, וגם את הגב – ותעטפו במשיכות המברשת את כל גופכם, לאט לאט, עד לקצה כפות הרגליים. תוכלו להמשיך עוד ועוד, עד שתרגישו שאתם עטופים באור הכוכבים… 

האור הזה, האור שמשכתם בדימיון שלכם מהכוכבים, נשאר עכשיו אתכם. הוא חלק מכם. והוא יעשה את הלילה שלכם מלא בקסם ובאור. שיהיו לכם חלומות נעימים ומלאי אור.

[מוזיקה]

המשך קריאה
כוחו של חיבוק

על המפרש: לחיבוק יש עוצמה רבה, והוא נקודת מוצא נעימה להתפתחות רגשית ולבריאות. הפרק עוסק בחשיבות החיבוק, מזמין לחיבוק בפועל ואף בהרגשה מחבקת (שאפשר ליצור לבד, במיטה, כשהולכים לישון), ואף נוגע בסוגיות מורכבות של אובדן ומוּגנוּת, באופן עדין ומרומז המתאים לכל ילד בהתאם להתנסויות והחוויות שלו בעולם. הפרק מתאים גם למבוגרים וילדים על הרצף האוטיסטי, ומכבד את המרחב והתפיסה החושית של כל אחד ואחד, אך מעודד מגע כאמצעי לחיזוק הקשר ותחושת הנוכחות (וייצור אוקסיטוצין).

מבחינת ההיכרות עם ההורמונים והשפעתם, פרק זה משלים את הפרק ״אור ושמש״ מסדרת מפרשי הבוקר על השינה.

 

לפרקי מִפרשׂ בוקר על השינה

 

הטקסט המלא של הפרק:

לילה טוב לכל קהילת ״מפרש ועוגן״. 

הלילה אני רוצה לדבר אתכם על כלי פשוט אך עוצמתי ביותר, ממש כוח על, שאפשר דרכו לעזור לאחרים וגם לעצמנו – לחיות חיים טובים ומלאים יותר. 

 

כמובן שאם מדברים על גיבורי על, המוח שלנו הוא זה שלוקח את התואר בלי להתאמץ, עם כל מה שהוא עושה בשינה שלנו. אז כן, גם היום כוח העל הזה קשור למוח. 

 

זוכרים את מה שדברנו בבוקר על ההורמוניםהמפעילים המופלאים שמחוללים שינויים עדינים וחשובים בכל יום בגוף שלנו, בהתאם למקצב של היממה, למקצב של החיים שלנו, ולסביבה? דברנו על ההורמונים שקרני השמש עוזרות לגוף שלנו ליצור, ושומרים על הגוף ועל האנרגיה – קורטיזול, דופמין, וגם סרוטונין – שהוא לקראת הערב, עם החשיכה, עוזר לבלוטת האצטרובל הקטנה במרכז המוח שלנו, לייצר את המלטונין המרגיע. 

 

אז במפרש הלילה אני רוצה להכיר לכם עוד הורמון נוסף וחשוב מאוד, שיש לו השפעה מרחיקת לכת על התחושה הטובה שלנו ועל פתרון הרבה מהבעיות והקשיים: האוקסיטוצין. האוסיטוצין נודע בכינוי ״הורמון האהבה״, אז אתם יכולים להבין כבר מהכינוי שלו למה במפרש ועוגן אנחנו מאמינים שהוא סוג של כוח על. אין כוח על חזק יותר מכוחה של האהבה. 

 

האוקסיטוצין הוא באמת כוח על! הוא מרגיע, יוצר תחושה שמחה ונעימה בגוף, תחושה של חיבור לעולם ולכולם – לאנשים שקרובים אלינו, לקהילה, ובאיזה שהוא אופן לכל בני האדם. הוא יוצר לנו תחושה שאנחנו מסוגלים להכל, שאנחנו יכולים לשנות את העולם ואת הסביבה לטובה, ושאנחנו טובים וחזקים ואוהבים. בעצם, כוח העל שלו זה שהוא הופך אותנו לאוהבים יותר – וכך הוא הופך אותנו לסוג של גיבורי על. כשאת חזקה ואוהבת, את יכולה לכבוש את העולם. כשאתה חזק ואוהב, אתה יכול להתחבר לכל העולם ולשנות אותו לטובה. האוקסיטוצין הופך אתכם לגיבורי על, שכוח העל שלהם הוא – אהבה.

 

ואיך משיגים את כוח העל הזה? איך נוצר האוקסיטוצין? אפשר לקבל משהו מבחוץ שיעזור לנו ליצור אותו? 

 

זה מה שהכי מיוחד כאן. האוקסיטוצין, כוח העל של האהבה, נוצר באמצעות אהבה. זאת הדרך ליצור אותו! ההורמון הזה מופעל בגוף כשאנחנו מרגישים אהבה חזקה, ובדרך כלל בעקבות קרבה פיזית אוהבת לאדם שאנחנו אוהבים. כן, הדרך הטובה ביותר להשיג את כוח העל של האהבה, היא באמצעות חיבוק. 

 

חיבוק נעים ומשמח, ארוך וחמים ומכורבל כזה, כמה זמן שרוצים. אני מזמין אתכם הערב להתחבק עם האנשים הקרובים לכם שאתם אוהבים. ומוזמנים לעשות זאת איך שהכי נעים לכם. כל הרעיון הוא שתרגישו אהבה וחיבור ורוגע, וכך תדעו שהצלחתם להפעיל את האוקסיטוצין הערב, והוא מצידו, כמו גיבור על קטן, יפעיל בגוף שלכם את כל מה שצריך כדי שתרגישו הלילה בזמן השינה חזקים, אוהבים ורגועים – וההרגשה הזאת תלווה אתכם גם בבוקר. 

 

אולי חלק מבני המשפחה לא אוהבים להתחבק. יש סגנונות תקשורת שונים, ויש כאלה, מבוגרים וילדים, שלא מתחברים לכל הקטע הזה של חיבוקים. בכל זאת, אני מזמין אתכם למצוא את הדרך שלכם לחולל את הקסם הזה בגופכם ובעולם, ולאפשר לכוח העל של האוקסיטוצין לפעול גם אצלכם. כי אם אתם נמנעים בדרך כלל מלחבק, האוקסיטוצין פחות יכול לפעול אצלכם. ככה זה. אז נסו למצוא את הדרך שלכם, ולהכניס יותר חיבוקים וכרבולים לחייכם, בין אם אתם ילדים ובין אם אתם מבוגרים, וגם אם זה נראה לכם לא כל כך חשוב. האוקסיטוצין חשוב גם לכם וגם לסביבה שלכם, תנו בו אמון ותנו לו מרחב לפעול בעולם שלכם, ותאמינו לי שזה ישמח אתכם – אם לא עכשיו, אז בהמשך הדרך. אם ממש קשה לכם להתחבק, אפשר לנסות לשבת אחד ליד השני, קרוב ורגוע. תמצאו את הדרך שלכם, אין כללים ואין חוקים, כל עוד אתם עושים את מה שטוב לכם ומרגישים טוב, זה נהדר.

 

חשוב לי לציין שאם החיבוק לא נעים לכם מסיבה כלשהי, וזה לא משנה אם היא הגיונית או לא, וזה לא משנה אם האדם השני מאוד רוצה להתחבק וקרוב אליכם וזה נראה שאתם כאילו חייבים – אז זהו, שלא. האוקסיטוצין עובד כשאתם מחבקים אדם שרוצה גם הוא להתחבק אתכם, וכששניכם מרגישים רגוע ונעים וטוב. אם ההרגשה היא שונה, אם החיבוק או הקרבה הפיזית יוצרים אצלכם הרגשה לא נעימה, אז אין פה כללים וחוקים וחייבים – קרבה פיזית היא משהו שעושים רק כשמרגישים נעים וטוב ובטוח ורגוע. ואם לא מרגישים כך, פשוט לא מתקרבים ולא מתחבקים ולא עושים שום דבר – ולא צריך להסביר את עצמכם, לא צריך להסביר למה אתם לא רוצים, לא צריך לומר שום דבר. מותר לכם להחליט תמיד למי אתם רוצים להיות קרובים, וכמה, ומתי, וגם איך. 

 

אז אם התחבקתם עכשיו וגם אם לא, אני מזמין אתכם עכשיו להתכרבל במיטה ולהתכסות בשמיכה, ואני מזמין אתכם לדמיין שהחיבוק ממשיך. שאתם מתחבקים עכשיו עם אדם שאתם אוהבים, וזה לא חשוב אם הוא נמצא עכשיו איתנו בחדר, או רחוק מאיתנו. גם אדם שכבר לא נמצא איתנו, בעולם הזה, אפשר להרגיש חיבוק גם ממנו, חיבוק גדול ומקיף ואוהב ונוכח. אנחנו יכולים לדמיין את החיבוק, את הקִרבה, את המגע, וזה ממשיך איתנו עכשיו אל השינה ואל עולם הדימיון. מתחילים להרגיש את האוקסיטוצין? הוא לוקח אתכם לעולם של חלום, עולם של אהבה ותקווה ועוצמה, שבו אתם יכולים לעשות הכל בכוח האהבה. 

המשך קריאה
להתמתח, לשחרר

על המפרש: מתיחה עדינה של השרירים עוזרת מאוד לכל הגוף להירגע, וכך גם לשחרור רגשות ועומסים. בתרגיל זה נבצע מתיחה עדינה אך משפיעה על כל הגוף, ועוזרת מאוד להרפות ולהירגע – ועל הדרך ננסה לשחרר רגשות של תסכול, אכזבה או מבוכה מהיום שחלף.

הטקסט המלא של הפרק:

לילה טוב לכל קהילת ״מפרש ועוגן״, 

אני מקווה שהלילות האחרונים היו לכם טובים ונעימים, ושגם האנרגיה לאורך היום מתחילה לעלות, ובכלל שכל ההרגשה משתפרת לכם. מוזמנים לשתף אותנו, דרך הצוות בבית הספר (שמשתפים את הסקיפר של בית הספר שלכם במפרש וָעוגן). 

הערב, לקראת השינה, אני מזמין אתכם להירגע ולהרפות אל השינה, בדרך קצת שונה ממה שעשינו עד כה. הערב נתמקד בגוף, בהרפיית הגוף, ונוכל לראות כך איך ההרפיה של הגוף משפיעה על התחושה הכללית.

ומה שנעשה זה, מתיחות. 

כן, מתיחות, מה שבדרך כלל עושים בסוף שיעור ספורט. מתיחות של השרירים מאוד חשובות לשמירה על גמישות וחוזק של כל המערכת המופלאה של הגוף שלנו, וגם על ההירגעות של הגוף והנפש בזמן השינה. 

שמתם לב שכשאתם עייפים אתם מתמתחים, ממש בלי לחשוב? יש באמת קשר בין הדברים, ולהתמתח זה בריא מאוד.

אז אפשר להתמתח ולהאריך את הגוף ואת השרירים, סתם כך כשרוצים, בלי תבנית מסוימת. היום אני רוצה להכיר לכם תרגיל פשוט מאוד, שאפשר לעשות במיטה לפני השינה, והוא נהדר ומרגיע.

אז, שכבו בנוחות, על הגב, עם ברכיים מקופלות וצמודות זו לזו, כך שכפות הרגליים ניצבות על המזרן. ועכשיו, תפנו את הראש לצד שמאל, לאט לאט, כאילו יש משהו מאוד מעניין בצד השמאלי של המיטה שלכם… ואת הרגליים, כשהן עדיין מקופלות וצמודות זו לזו, תטו לצד ימין, עד שהרגל ממש תיגע במזרן.

עכשיו הגוף שלכם יוצר כמו צורה של זגזג מפותל שכזה, והשרירים מתארכים ומתמתחים לכל אורך הגב. זה נהדר. מצליחים להרגיש את הגוף נמתח, וכמה זה מרגיע? תנשמו עמוק, ותשהו בתנוחה הזאת כמה זמן שמתאים לכם, כמה שטוב ומרגיע לכם להיות כך.

[מוזיקה חצי דקה]

כשתרצו לשנות תנוחה, תחליפו בין הצדדים: את הראש לצד ימין, ואת הרגליים לשמאל. וכך תמשיכו, כמה זמן שנוח לכם.

זה תרגיל פשוט ועוצמתי מאוד. אם תרצו לגוון ולהתמתח בעוד אזורים בגוף, אני ממליץ להרים את הרגליים ישר ולמעלה, ולנסות לגעת בכפות הרגליים – או עד להיכן שמצליחים להגיע. כל מתיחה היא טובה, למתוח את הגוף זה נפלא. אתם יכולים גם להרגיש איפה קצת עמוס בגוף וצריך להתמתח – אל תהססו להקשיב לגוף שלכם, הוא יודע את הדרך הנכונה עבורכם, ואם תקשיבו ותתבוננו, תגלו דברים מופלאים ותוכלו להיות מחוברים לעצמכם טוב יותר.

בזמן שהגוף מתמתח ולומד לשחרר את העומס בשרירים, אפשר לשחרר גם דברים נוספים. אפשר לחשוב על דברים שלא משרתים אותנו, לא טובים לנו, דברים שקרו היום והזיכרון שלהם לא נעים, משפטים שהיינו רוצים לומר אחרת, דברים שהיינו רוצים להעז ולנסות לעשות אותם אחרת – ופשוט, לשחרר את כל הרגשות האלה. כן, לא תמיד צריך לנסות לשנות ולהשתפר ולהתקדם. לפעמים הדרך הכי טובה לשפר את המצב, היא פשוט ללמוד לנשום עמוק, להתגמש ולשחרר. 

לילה טוב ילדים ומשפחות יקרות, תהנו מהתרגול ותמציאו גם תרגילי מתיחות חדשים לגמרי – ולגמרי שלכם. לילה טוב!

[מוזיקה]

המשך קריאה
תודה לפני השינה

על המפרש: לאמירת תודה השפעה עצומה על כל תנאי החיים. מומלץ להמשיך את הפרק הזה לשיח והרגל משפחתי, של אמירת תודה זה לזה, בזמני ארוחה משפחתית, ובערב לקראת סוף היום – וכן אמירת תודה של כל אחד בפני עצמו. 

שימו לב שהפרק מתאים גם לילדים שעברו טראומה או אובדן בתקופה האחרונה, ולכן הדוגמאות מתמקדות בהיבטים של יכולות הפיזיות שיש לכל ילד ששומע את הפרק – שמיעה וחשיבה, בלבד.

הטקסט המלא של הפרק:

לילה טוב לכל קהילת מפרש ועוגן,

לקראת סיום סדנת השינה שלנו, אני רוצה לומר לכם תודה על השבוע הנפלא הזה, שבו התמקדנו במנוחה, בלהרפות ולתת לדברים פשוט לקרות, כמו קסם.

אז תודה לכם. 

וזה בדיוק הנושא שאיתו ארצה לחתום את השבוע: בתודה. 

מחקרים מוכיחים שהכרת תודה על הטוב בחיים גורמת להרגשה טובה יותר, ואפילו מקדמת את הבריאות ואת ההצלחה בחיים! 

ויותר מזה: אמירת תודה גם משפרת את מערכות היחסים. כך שלא רק שאמירת תודה תוביל אתכם להיות חזקים, בריאים ושמחים יותר – היא גם תהפוך את המשפחה שלכם למשפחה חזקה, שמחה ואוהבת. אז כמו שאומרים, שווה להשקיע. 

הכרת תודה לפני השינה היא אפקטיבית במיוחד, כי היא ממלאת את המוח שלנו בתחושות חיוביות של תודה, משפיעה על החלומות ועל כל היום הבא. כן כן, אנחנו יכולים למלא את המוח במעין צמר גפן מתוק ואוורירי של תודה, ולהשפיע על כל החיים שלנו לטובה. 

אז איך עושים את זה? פשוט מאוד, אומרים או חושבים תודה על שלושה דברים לפחות, פשוטים ויומיומיים, בחיים שלנו.

לדוגמה, הבריאות שלנו. אם אתם שומעים אותי עכשיו, אתם יכולים לשמוע. אתם יכולים להקשיב וללמוד מכל אדם, לשמוע את הקול של קטר הרכבת, להאזין למוזיקה, להקשיב לרחש העלים בסתיו. איזה דבר נפלא זה.  

[אתנחתא מוזיקה]

ואם אתם מקשיבים לי עכשיו ומנסים למצוא דברים קטנים להודות עליהם בחייכם, הרי שאתם מסוגלים לחשוב. כמה מדהימה היכולת לחשוב. אם אתם איתי עכשיו בפרק הזה, חושבים ומוקירים תודה על חייכם, יש לכם יכולת להתבונן בחיים שלכם ובמציאות שלכם ולנתח אותה, להפיק מסקנות, להבין. יש לכם את התבונה האנושית המופלאה הזאת, שמבדילה אתכם מכל יצור חי אחר על פני האדמה, ומאפשרת לכם להבין את המציאות שלכם ולשנות אותה, לשנות את העולם. אתם מסוגלים לחשוב על העולם ועל עצמכם ולהבין, איזה דבר נפלא זה. 

[אתנחתא מוזיקה]

עכשיו, עם המוזיקה, חישבו על עוד דברים חיוביים ומשמחים בחייכם, ופשוט תאמרו – תודה. חישבו דווקא על הדברים הקטנים, ועל הדברים שיש לכם. אם עולים לכם בראש דברים אחרים – הזכירו לתודעה שלכם שאתם עכשיו רוצים להתבונן בחצי הכוס המלאה שלכם, החלק המובן מאליו, החלק שהכי קשה לראות ולשים לב אליו כל עוד הוא עוד נמצא בחייכם. המובן מאליו הוא שהופך את החיים שלנו למה שהם, אבל קשה כל כך לשים לב אל החלק הזה. אז תודה על הדברים הקטנים, הכאילו מובנים מאליהם, תודה.

[אתנחתא מוזיקה]

תודה על ההקשבה שלכם, ותודה על שאתם ממשיכים עכשיו להתבונן ולחשוב ולהתנמנם עם המחשבות האלה אל תוך הלילה. לילה טוב. 

[מוזיקה]

המשך קריאה